Kuidas müüa metsa aastal 2020?

Kuidas müüa metsa?

Kui oled metsaomanikuna otsustanud müüa oma metsa, siis tuleb otsustada, kas müüa seda kinnistuna või ainult kinnistul kasvava materjalina ehk raieõigusena.


Metsakinnistu müük

Kui olete otsustanud müüa kogu kinnistu, siis tähendab see seda, et müüte nii maa kui ka sellel kasvava materjali.Katastriüksuse jagamine


Kui Metsakinnistul on näiteks ka mõni hoone peal, mille soovite jätta endale, siis selline võimalus on olemas. Sellisel juhul jagatakse notari juures tehingus kaardi peal täpselt ära, kuidas soovitakse kinnistut jagada- kui palju soovib müüja maja ümber maad jätta ja kuidas soovib ostja, et talle tagatakse ligipääs metsamaani.


Milline näeb välja metsakinnistu müük?

Kui omanik ja ostja on jõudnud kokkuleppele hinnas, millega ostetakse kinnistu, lepitakse kokku mõlemale osapoolele sobiv aeg ja koht notari juures. Notarid asuvad üle Eesti 18 linnas ja samuti on notaril teha koduvisiite. Enne notarit kannab ostja kogu kokku lepitud ostusumma notari deposiitkonotle ja kui müüja ja ostja on notari juures allkirjad andnud, kantakse raha pangakontole, mille müüja on notarile esitanud.


Mingisugust nurgatagust raha üleandmist ei toimu!


Kuidas toimub raieõiguse võõrandamine?


Kui olete otsustanud müüa raieõiguse, siis jääb maa Teile, ning õige metsamaa majandamisega on Teil tulevikus veel võimalik teenida raha raieõiguse müügi pealt. Tuleks küll sellega arvestada, et olenevalt puuliigist ja kasvukohast võib metsa raieküpseks saamine aega võtta 30-100 aastat.


Raieõiguse võõrandamise kohapealt loe pikemalt postitusest Raieõiguse Ost


Metsateatis


Raieõiguse müügi puhul tuleb esitada Keskkonnaametile metsateatis. Seda saab esitada metsaregistri e-keskkonnas või saata digitaalselt allkirjastatud metsateatis Keskkonnaameti e-mailile. Samuti võib minna Keskkonnaameti kontorisse kohale või saata metsateatis posti teel. Metsateatisest loe lähemalt Metsateatise koduleheküljelt.


Täpsemalt, kuidas esitada metsateatist loe Keskkonnaameti kodulehelt.


Peale metsateatise edastamist on Keskkonnaametil õigus kuni 15 tööpäeva jooksul kontrollida metsateatise nõuetekohasust, kuid enamasti võtab see vähem aega.


Metsaomanik võib teha raiet 12 kuu jooksul pärast raie või metsakaitseekspertiisi akti registreerimist metsaregistris.


Kui metsaomanik ise ei soovi raiet teostada, võib metsaomanik sõlmida metsaettevõttega raieõiguse võõrandamise lepingu, millest saate lähemalt lugeda Raieõiguse koduleheltMetsa müügi turg Eestis aastal 2020

Kellele müüa metsakinnistut? Metsaettevõttele või vahendajale?


Tänasel metsandusturul paistab ka võhikule silma metsavahendajate rohkus. Tüütud telefonitsi helistajad, kes helistavad kinnisturaamatust kontakte leides tuimalt metsaomanikke ükshaaval läbi, me oleme kõik seda kogenud. Selline olukord on tekkinud, kuna turul pole läbipaistvust ning vahendustasud kinnistute müügilt on kuni 10% müügihinnast.


Arvestades, et kinnistu hinnad hakkavad(!) mõnest tuhandest eurost, tasub selliste helistajate palkamine täna veel ära. Õnneks, on turg tegemas oma korrektuure ning pead tõstavad erinevad enampakkumiste keskkonnad ning vaikselt on keskmine metsaomanik muutunud teadlikumaks.


Kuigi, hinnas metsaomanik müües vahendajale otseselt ei kaota (vahe maksab kinni ostja - metsandusettevõte), on vahendajatega äri tegemine siiski pigem riskantne ning seda mitmel põhjusel.


Vahendajatel pole vastavat metsandusalast teadmist ning müügi saamiseks võivad nad olla ka valmis andma valelubadusi, või omakasupüüdlikke nõuandeid.


Selliste olukordade vältimiseks, tasub võtta endale lisaaeg et leida suurimad metsandusfirmad ning küsida hinnapakkumist võimalikult paljudelt ettevõtetelt.


Metsandusettevõtted viskavad alati kinnistule pilgu peale ning saate ka professionaalse konsultatsiooni, enamasti tasuta.Kuidas saada metsakinnistu eest parim hind?


Kõige lihtsam viis, saamaks parima hinna metsa eest, on küsida metsa hinnapakkumine võimalikult paljudelt ettevõtetelt. K.a. metsavahendajatelt. Eelkõige, sest vahendajad võivad kinnistuid pakkuda ka tundmatutele investoritele ning kuna tehingud toimuvad alati- ja eranditult läbi notari, pole metsaomanikul ka palju põhjust muretsemiseks tehingu või ostja legitiimsuse suhtes.


Ehk on parima hinna saamisel ainuke mõttekoht, kellele olete nõus oma metsa müüma, kas mõnisada, või tuhat eurot on väärt, et müüa tükike eestimaast mõnele välismaisele investorile. Metsa müügist saate lähemalt lugeda meie postitusest Metsa Müük


SOOVITE MÜÜA
OMA METSAKINNISTU?
X

Saa metsa eest parim hind!

Soovid müüa metsamaad või raieõigust? Küsi hinnapakkumist metsa müügiks.