Kuidas müüa metsa aastal 2022?

Kuidas müüa metsa?

Kui oled metsaomanikuna otsustanud müüa oma metsa, siis tuleb otsustada, kas müüa seda kinnistuna või ainult kinnistul kasvava materjalina ehk raieõigusena. Metsa müük on protsess, mis on õige metsafirmaga koostööd tehes lihtne ning murevaba. Metsa müük saab toimuda peamiselt kahel erineval viisil, milleks on metsa müük enampakkumise teel mõnes oksjoniportaalis, või müük otse metsafirmale või metsaühistule. Reeglina saab metsa müüv inimene parima hinna, kui ta leiab huvitatud kliendi, olenemata, kas tegu on oksjoniga või lihtsalt müügitehinguga.

Metsakinnistu müük

Kui olete otsustanud müüa kogu kinnistu, siis tähendab see seda, et müüte nii maa kui ka sellel kasvava materjali, aga ka muud kinnistul asuvad objektid - ehk kogu kinnistu tervikuna.

Katastriüksuse jagamine

Kui Metsakinnistul on näiteks mõni hoone peal, mille soovite jätta endale, siis selline võimalus on olemas. Sellisel juhul jagatakse notari juures tehingut tehes kaardi peal täpselt ära, kuidas soovitakse kinnistut jagada- kui palju soovib müüja maja ümber maad alles jätta ja kuidas soovib ostja, et talle tagatakse ligipääs metsamaani. Selliseid toimingud on üsna levinud ning kui teil on katastriüksuse jagamise kohta küsimusi, kirjutage, või helistage meile, vastame teile alati esimesel võimalusel.

Milline näeb välja metsakinnistu müük?

Kui omanik ja ostja on jõudnud kokkuleppele hinnas, millega metsamaa ostetakse, lepitakse kokku mõlemale osapoolele sobiv aeg ja koht notari juures (tavaliselt kinnistu müüjale lähimalasuvas Notaribüroos). Notarid asuvad üle Eesti 18 linnas ja samuti võivad notarid teha koduvisiite, kuid seda lisatasu eest. Enne notari´juurde minekut kannab ostja kogu kokku lepitud metsa ostusumma notari deposiitkonotle ning kui müüja ja ostja on notari juures allkirjad andnud, kantakse raha pangakontole, mille müüja on notarile esitanud.

Lisaks, soovitame teil kindlasti tutvuda erinevate maksudega, mis metsa müügi korral tasuda tuleb. Erinevatele isikutele kehtivad erinevad maksuseadused ning pikemalt saate nendest lugeda meie kokkuvõttest: mets ja maksud. Kui teil on makse, või üldiselt metsa müüki puudutavaid küsimusi, kirjutage või helistage meile juba täna!

Metsa müügitehingute puhul mingisugust nurgatagust raha üleandmist ei toimu! Sellised meetodid jäid õnneks 90ndatesse ning juhul kui keegi teile sellist tüüpi tehinguid pakub, peaksite arvestama, et tegu pole tõsise metsafirmaga.

Kuidas toimub raieõiguse võõrandamine?

Kui olete otsustanud müüa raieõiguse, siis jääb maa teile ning õige metsamaa majandamisega on teil tulevikus võimalik teenida raha raieõiguse müügi pealt. Sellisel juhul tuleks küll sellega arvestada, et olenevalt puuliigist ja kasvukohast võib metsa raieküpseks saamine aega võtta 30-100 aastat.

Raieõiguse võõrandamise kohapealt loe pikemalt meie postitusest Raieõiguse ost. Kui teil on raieõiguse müüki puudutavaid küsimusi, võtke meiega jugelt ühendust.

Metsateatis

Raieõiguse müügi puhul tuleb esitada Keskkonnaametile metsateatis. Seda saab esitada metsaregistri e-keskkonnas või saata digitaalselt allkirjastatud metsateatis Keskkonnaameti e-mailile. Samuti võib minna Keskkonnaameti kontorisse kohale või saata metsateatis posti teel.

Täpsemalt, kuidas esitada metsateatist loe Keskkonnaameti kodulehelt.

Peale metsateatise edastamist on Keskkonnaametil õigus kuni 15 tööpäeva jooksul kontrollida metsateatise nõuetekohasust, kuid enamasti võtab see vähem aega.

Metsaomanik võib teha raiet 12 kuu jooksul pärast raie või metsakaitseekspertiisi akti registreerimist metsaregistris.

Kuidas saada metsa eest parim hind?

Metsa müügilt saate parima hinna kindlasti siis, kui leiate oma kinnistu jaoks ostja, kes teie kinnistust tõeliselt huvitatud on. See võib olla nii metsafirma, kohalik metsaselts, naaberkinnistu omanik või isegi mõni investeerimisfond. Metsa saab müüa peamiselt kahel viisil, otse kokkuostjale või läbi oksjoniportaali. Oksjoniportaalis müües peaksite kindlasti meeles pidama, et portaali pidajale minev vahendustasu jääb teie, ehk müüja kanda.

Metsa müügist saate lähemalt lugeda meie pikemast postitusest Metsa Müük

Kui teil on mistahes metsa müüki või sellega kaasnevaid protsesse puudutavaid küsimusi, kirjutage või helistage meile ning leiame koos lahenduse ka kõige väljakutsuvamate probleemide jaoks.

Soovite müüa
oma metsamaad?

Metsa Müük õiglase hinnaga!

Kui olete otsustanud, et soovite müüa oma metsakinnistu, võtke hinnapakkumine kindlasti ka meie käest. Lisaks hinnapakkumisele, saame teile pakkuda metsa hindamise teenust või mistahes metsandusalast konsultatsiooni.

Meie meeskond koosneb metsandusalastest spetsialistidest ning omame metsanduses aastatepikkust kogemust, mistõttu saame teid aidata ka kõige keerulisemate väljakutsete puhul.

Teame hästi, kui oluline ning tähtis otsus metsa müük on ning aitame teid läbi kogu protsessi ning teeme kõik selgeks ning arusaadavaks. Võtke meiega ühendust ning saame tuttavaks.