Uuendusraie
Uuendusraie on peamine metsandusalane võte, mille käigus tehakse metsa kasvutsüklis viimane raie, et metsa jälle istutamise või loodusliku uuenemise teel uuendada.
Põllumaa müük
Uuendusraie
Uuendusraie on raieliik, kus tehakse metsas raie, näiteks lageraiena, kus eemaldatakse metsast suurem osa puistust, et seda realiseerida. Misjärel hakkab peale metsa uus tsükkel kinnistu taasmetsastamisega (loe: metsa istutamine).
Uuendusraie on metsakasvatuslik tehnika, mille põhiliseks eesmärgiks on tagada võib-olla kõige olulisem osa kasvuprotsessis – ja see tähendab uue põlvkonna puistu rajamist pärast eelmise puistu lõpufaasi. Erinevalt valgustusraiest, kus järelejäänud vanad isendid aitavad säilitada metsa struktuurse eelise, on uuendusraie fokusseeritud maksimaalsele vanade isendite eemaldamisele ning sellega tekib avatud lageraieala, mis on ette nähtud taastumiseks kas loomuliku uuenduse või istutuse abil.
Eesmärk ja rakendus
Uuendusraie planeerimine algab metsa vanus- ja kasvuklassi määramisest ning bioloogilise väärtuse analüüsist. Puistu ülevaatlik inventuur tuvastab raietööd vajavad standardid ja defineerib selge piiritlemise, kus kogu kasvu aktiivne metsaosa eemaldatakse. Võtmetähtsusega on pinnase tüübist ja niiskusoludest tulenevate olemuslike tingimuste arvestamine, sest neist sõltub loomuliku uuenduse tõenäosus ja istutuse edukus. Rasked savimullad ja niiskemad kaldapinnad võivad vajada eeltöötlemist, näiteks pinnase kobestamist või drenaaži ettevalmistust. Vaadake ka meie teisi postitusi: metsa müük ja põllumaa müük
Planeerimine ja inventuur
Peale inventuuri määratakse raie ulatus ja rekonfigureeritakse veekaitsevööndid koos puhumisaladega, et vältida erosiooni. Uuendusraie joonisel märgitakse raiutavad ja säilitatavad puistu laigud, kaldakangid ja ohutusalad. Tähtis on paika panna ajakava, võttes arvesse puuõõnetundlikkust – tavaliselt eelistatakse talvist või varakevadel soodsama liikuvuse ja väiksema pinnakulu tõttu. Tehnilises plaanis määratakse raievaliklikud, et masinad ja meeskonnad saaksid toimida sujuvalt.
Teostusmeetodid
Uuendusraie teostatakse tavaliselt kombineeritud käsitsi masinaga lõikust ja metsamasinaid kasutades. Esimese etapina eemaldatakse suurima diameetriga isendid, seejärel keskmised ja lõpuks väiksemad, et vältida masina üleskuhjumist väikestelt teedelt väljaveo käigus.
Järelhooldus ja tulemuste hindamine
Metsa taastumise kontseptuaalne eesmärk on puistu osaline säilimine või kasvupuude olemasolu koos korralike puistuvahemikega ja piisava struktuurse mitmekesisusega. Selle saavutamiseks viiakse järelhooldusraie või mahavõtmine läbi 5–10 aasta möödudes, sõltuvalt uue põlvkonna konkurentsisituatsioonist. Oluline on jälgida looduslikku uuendust: seemnevõsude hulk ruutmeetri kohta ning nende kasv. Kui loomulik uuendus ei ole piisav, planeeritakse täiendav istutus episoodidena või valitakse kliimakindlaid sordiistikuid.
Lisaks dokumenteeritakse pinnase taastumise näitajad – kobestustase, niiskussisaldus, pH ja muldkeemiline aktiivsus. Drooni- ja optiliste sensorite abil jälgitakse ka varjunduse muutusi ja lehestiku varajast arengut, et teha vajadusel korrigeerivaid järelsekkumisi. Viimane eesmärk on saavutada peatselt metsa struktuuriga sarnane puist, kuhu on tagatud nii majanduslik kui ka ökoloogiline ja sotsiaalne jätkusuutlikkus.

Tasuta konsultatsioon
- Metsakinnistute ost
- Metsa müügi konsultatsioon
- Metsamaa hindamine
- Raieõiguse ost
- Metsakava koostamine
Kontaktivorm
Võtke meiega ühendust juba täna ning meie eksperdid aidatavad teie investeeringust maksimumi võtta.